čtvrtek 28. února 2013

Celozrno-špaldové tlačené koláče + HRA

Bylo tomu dne v týdnu minulém. Šéfka má narozeniny a svátek těsně po sobě a jsou to vždy dny obžerství. Ale není takovej suchar, že by nakoupila chlebíčky naproti v mlíčňáku, k tomu 4 větrníky a děkuji vám za přání. Je to žena činu a tak vždycky připraví hostinu. A to máme chlebíčky (ale domácí), záviny z listového naslano, domácí čokoládová střecha, plněné ovocné košíčky a co já vím ještě. A grandiózní finále? Dvě flašky bohemky. Proč dvě? Páč jsme v kanceláři 4 a taky přeci jednu na svátek a jednu na narozeniny, ne. Nikdo nechápeme, jak to stíhá vše upéci, páč se nám zdá, že v práci občas snad i spí. No a teď si vemte, že JÁ, mám svátek hned po ní. Je to Lenka. Jenže MĚ, to nerozhodí, páč mám jako správný švidlíř (to mám po sestře) eso v rukávu a tak jim hezky v pátek v 7:00 servíruji ke snídani domácí tlačené celozrno-špaldové koláče s povidly, mákem a šípkovým džemem. A flašku Frankovky od zámeckého vinařství Bzenec, aby řeč nestála. O mých domovních pečících etudách se již leccos ve firmě povídá, ale koukaj na mě, jak já na volební výsledky.

Celozrno-špaldové tlačené koláče

 - 250g celozrnné hladké pšeničné
 - 250g špaldové hladké
 - 300ml vlažného mléka
 - 180g rozpuštěné másla
 - 70 g cukru moučky přesáté
 - citronovou kůru
 - 3 vejce + jeden žloutek na potření
 - 21 g droždí (půlka běžné kostky)
  
Maková náplň 
 - 100g máku
 - 100ml mléka
 - cca 40g másla
 - cukr dle chuti
 - špetka drceného nového koření a hřebíčku

Pomele mák na mlýnku (teď jsme viděl, že prodávají již pomletý a stojí stejně, ale na to nehraju) a dáme s mlékem vařit na kamna a stále mícháme, přisypeme cukr, máslo, koření a vaříme dokud nezhoustne, což je baj voko 5 minut.

Povidlová náplň
 - povidla 
 - rum

Kdo nemá domácí povidla, tak ať si koupí domácí., páč jednou jsem koupil v kauflandu a nikdy více. Pokud jsou povidla konzistence zaschlého chemoprenu, rozpusťte je ve vodní lázni s rumem (rum do povidel, voda do hrnce).

Šípková náplň

Stokrát omletá klasika. Zaděláme na kvásek, mezitím smícháme mouku, přidáme máslo, citronovou kůru, vejce a naběhlý kvásek. Zapracováváme těsto s přiléváním vlažného mléka, měla by vzniknout nelepivá, vláčná a nadýchaná hmota. Flák s tím do vysypané mísy moukou, zaprášíte po povrchu a za kamna.

Těsto čekajíce na odložení do kouta
HRA
Těsto kyne a vy si můžete jít hrát s dětmi. Výborná hra je na mletí máku. My ji doma s mamkou vždycky hráli a dodnes je to zábava. Kdybych někdy s mamkou někdy něco pekl, klidně bych si to zahrál. Dáte dítěti mlýnek, určené množství máku, ukážete mu, kam si má mák nasypat. Vysvětlíte mu, že když tou kličkou bude točit, tak mák bude v násypce ubývat a zároveň v mističce pod mlýnek dvakrát tak přibývat. Když se přestane sypat, není to známka (punku) toho, že něco dělá špatně, ale toho, že mu došel mám v násypce. Dítě samo vyskočí radostí a křičí: ,,Mami/Tati, já vím, mám si mák dosypat, že jo?", no a Vy s úsměvem přikývnete, poklepete si na rameno s pomyšlením, jak jste toho malého rošťáka přelstil/a a v duchu si říkáte, co asi teď budete dělat, zda si půjdete přečíst nějakou knihu, či na dvacet minut natáhnout záda, nebo jen tak posedět s kávou. Stejně vezmete hard s kýblem a půjdete setřít podlahu, páč se na ty fleky po psích tlapkách nemůžete dívat. 

"Při více dětech je možno, že se budou střídat po jedné násypce a mohou si při tom měřit čas. V tomto případě je lze rovnou využít k tomu, aby namleli mák do zásoby na další pečení. Nezapomeňte, že děti nemusí doma"

František je na tuhle hru ještě moc malej a Míša ji hrát nechce. Mák si melu sám...

Mletí máku je zábava pro celou rodinu

Mák povaříte dle návodu výše a již koukáte, že těsto něco snědlo, páč je jednou tolik veliké. Znamení toho, že chce zpracovat. Já z půl kila mouky vykouzlil 32 koláčů. Těsto rozdělujete a rozdělujete na takové menší kousky velikosti hranaté větší meruňky.

Embryo koláče
Vykuláte kouli, vezme předmět kulatého dna a odpovídající velikosti (stačí decáková štamprle či nějaká kořenka), namoučíte si jí do mouky a tu kouli rozplácnete a uděláte ďůlek. Opakujte do vyčerpání zásob. 

Lisovna
Pak přijdou na řadu náplně dle gusta a pomašlováním žloutkem. Dozdobíme například rozinkami či oloupanými madlemi. 
Plníme a mašlujem
Upeč mě
Pečeme v troubě na cca 180°C a je to celkem fofr. 

Makové
Takové ty věci , jako vymaž plech a dej na plech, jsou snad každému jasné?1 komentář:

  1. Milý Petře, tak Vám musím něco říct. :-) Asi před třemi týdny jsem tyto koláče dělala. Náplň jsem si zvolila tvarohovou a s jablečným pyré. Musím říct, že s těstem se mi pracovalo výborně, byla jsem nadšená. Pečení bylo taky bezvadné, měla jsem opravdu radost. Celá nedočkavá jsem u čerstvě upečených koláčů chodila a čekala, až aspoň trochu vychladnou. Pak jsem tedy ochutnala, byly nádherně měkké, ale na to jak kvalitní suroviny jsem použila, jak výborně se mi s těstem pracovalo, tak jsem byla trochu zklamaná. Nebylo to úplně ono. Co jsem udělala špatně, říkám si? Vždyť vše z toho mám moc ráda. Říkala jsem si, že je to asi tím, že ještě nejsou studené. Pak ochutnal můj manžel. A prohlásil, hmm no cosi zdravého.. to asi nemusím. Tak jsem začínala být zklamaná. Tolik práce a jak to, že to není ono?? Pak přišla na návštěvu moje mamka. A ta kápla božskou. A říká, dalas tam sůl?? A já. Teďs na to přišla!! Nedala. Ona v receptu nebyla a mně to nedocvaklo. Už co jsem byla malá holka, tak do mě maminka i babička hustily, že do kynutého těsta patří sůl a to i když dělám variantu na sladko nebo slano. Bez soli tomu bude vždycky něco chybět. A teď jsem zjistila, jaké to bez té soli je. :-) Už posledně jak jsem psala komentář k Vašim rohlíkům, tak jsem chtěla odepsat, že bez soli bych to opravdu nezkoušela. Ale nějak jsem se k tomu už nedostala.
    Doufám, že jsem se Vás teda nějak nedotkla. Ale příště když je budete péct do práce a dáte tam sůl, tak věřím, že Vás budou v práci na rukách nosit! :-)
    Přeji hezký den! Kivi

    OdpovědětVymazat