pondělí 25. března 2013

Domácí TOFU

Jak jsme slíbili, tak činíme.Recept na domácí vynikající tofu je zde. On vlastně celý víkend byl ve znamení kulinářských orgií. Začalo to pátečním večerem a chutí na něco ke kávě. Jenže když nemáte máslo, ani vajíčka, ani vlastně skoro nic, tak přichází již osvědčený recept na veganskou bábovku s nemletým mákem. Sobota pokračovala namočením sojových bobů, velkým nákupem, kdy jsme přivezli jednu tašku surovin a  jednu blbostí, kdy druhá zmíněná taška stála asi třikrát tolik co první,  zaděláním na grahamovo-žitný chléb a výpravou pro mléko ke krávě. Kráva doma byla, majitelé ne. Je neděle ráno a den D. Jde se na věc, ale nejdříve pořádná snídaně.

Domácí grahamovo-žitný chléb...
Ovesné vločky, banán, jablko, rozinky,
slunečnice, sezam, lněné semínky, dýňové semínko,
jogurt a domácí šípková marmeláda
Doplněno a vaganskou bábovku s mákem, ořechy a rozinkami,
kefír, domácí višňovou štávu
a fairová bio káva připravená pomoci  French pressu...
Domácí Tofu
 - 500 g sojových bobů
 - 4 lžíce octa (stačí obyč)

Takže jo. Předem říkám, je to zábava a hlavně, je z toho nádobí jak ze svatby. Upozorňuji. Den před samotnu výrobou je potřeba si sojové boby namočit do hrnce a zalít je vodou tak, že nad boby je asi 3cm vody. V den D vodu slijete, a zalijete 1,5l   čisté vody a tyčovým mixérem rozmixujete na jemnou kaši. Chvilku to trvá, ale chce to vydržet. Kdo má mixér levnější ceny, bude se mu zahřívat (jako nám), posléze pálit do rukou (jako mě) a je možné, že mu na tom odejde (vydržel) :)

Rozmixované namočené boby s 1,5 lirem vody
 Poté tuto kaši zalijte 2,5l horké vody a dejte vařit. Převedeme k varu, sebereme pěnu, která se vytvoří a odstavíme z kamen. Necháme cca 10minut pod pokličkou odpočívat a poté opět přivedeme k varu, opět sebereme pěnu a přecedíme, nejlépe přes nějakou jemnou tkaninu (plena, utěrka) a pořádně vymačkáme. To je sranda, páč vymačkávat mokrou, vařící látku, ve které je hmota o teplotě 100°C prostě nejde. Ale nějak si poradíte, základem je dostat co nejvíce sojového mléka a co nejsušší okary (to je vedlejší produkt z výroby tofu).
Cedíme kaši. V hrnci sojové mléko, v látce okary...
Poté si připravíme syřidlo. Potřebuje oddělit bílkovinu ze sojového mléka. K tomu nám poslouží smíchání 150ml vody a 4 lžíce octa. Zde je to trochu ošemetné, páč záleží na kvalitě sojových bobů, tudíž možná budete muset přidat více octa. Teplé sojové mléko roztočíme vařečkou a na třikrát vlévám "syřidlo" a lehce mícháme dokola. Frajeři ve fabrice používají "Nigari". Já octovou vodu. A necítím pak chuťovou změnu.

Czech made syřidlo...
Mléko by se mělo začít srážet, uvidíme vysráženou bílkovinu a čistou vodu (syrovátku) a necháme 5 minut ustát. Opět přichází na řadu cezení hmoty, opět nejlépe přes jemnou látku.

Cedíme...
Tofu...
Výslednou hmotu se snažíme zbavit zbylé syrovátky (pořádně vymačkat, ale zas né moc, aby se nám tofu spojilo a nedrobilo se. Poté přichází část dochucovací. Samotné tofu je celkem nudné chuti, tudíž dále dle chuti. My ještě lisujeme v proděravěných kelímkách od hořčice zatížených otočenou zavařovačkou, naplněnou vodou, dnem vzhůru. Kelímky jsme vymazali olivovým olejem a vysypali tymiánem. Lisujeme minimálně hodinu v chladu. Povídá se o tom, že skladovat ve vodě v chladnu a každý den vodu měnit. My sladujeme v chladnu na talířku, přikryté tím průhledným a 3-4 dny v cajku. Stejně to sníte za dva dny.

Naše lisovací formy...
Česnekové a paprikové tofu...
My jako základ použili sojové boby o gramáži 450g a finální vytěženost byla 280g čistého tofu. Jak jsme psal získáte tím, ale cca 1kg okary, ze kterého můžete udělat karbanátky či sekanou. My děláme sekanou. 

Žádné komentáře:

Okomentovat