středa 12. června 2013

Zelenka, slunečná, deštivá, příjemná

Počasí celý týden naznačovalo, že víkendový výlet do Liberce nebude úplně ten správný nápad. Ale víkend v plánu výletu byl zakořeněn v mozku a doma se nám být nechtělo, natož když má ještě pršet. V takovém případě opět a samozřejmě, mě, napadá spásný nápad. Zelenka. Orlické Záhoří, Orlické hory, prostě hory, tam je krásně vždycky. Páč když prší, tak člověk nevyleze z chalupy a může celý den popíjet desetistupňovou Holbu, hřát se u kamen, hrát společenské hry a když vykoukne sluníčko, tak vyrazí na procházku. Prostě ozdravný pobyt, co Vám  mám povídat. Situace se zlehka zkomplikovala nemocí opraváře našeho auta, paní domácí do mě hučela, ať si půjčím auto v práci, prý tam pracuji dost dlouho na to abych byl důvěryhodná osoba (pravda, kroutím tady pátý rok). Tak se kroutili, jak žížala na háčku, prý musí rozhodnout pan generální. Naplánoval jsem si tedy na pátek půl den dovolené, takže v jedenáct padla. No pan generální si přispal a do práce dorazil až po poledni, přednáška o bezpečnosti, bla bla bla...Odjíždím z práce po 13 hodině (dovolená jako prase) s pocitem, že budu snad ještě muset generálnímu celé léto sekat   zahradu. Doma naložím smečku č. 1 (Míšu a Francina) do auta, smečku č.2  (Judka a Bíbas) do kufru, pořádně vyložit dekama, abych jim tu jejich namistrovanou fábii nezasral. Napříště využiji služeb Martina s Dášou v zapůjčí komunitní fildy v kombíku, kde se o nějaký chlupy nemusím starat.

Zelenkovské louky...
Skoro Polsko...
Jedna z deseti chalup...
 Po cestě se stavit na menší nákup a samozřejmě zmrzku. Počasí je přímo pohádkové, sluníčko a my už stoupáme Kounovem k Deštnému, zajíždím Míše ukázat chalupu v Končinách, co jsem tehdá našel, místo se jí líbí, ale co naplat, koupili ji muzikoterapeuti se záměrem terapeutického centra. Aspoň někdo kloudnej. Přijíždíme po páté na Zelenku, Míša nás vítá, Šimon také, Standa dojíždí záhy, idyla začíná. Rychle tam pouštím jedno uvítací a už se jdeme projít, dokud je počasí slunečné. Obcházíme ty nádherné chaloupky, zastrčené na loukách a v lesích. Je jich, že bys to na dvou rukách spočítal (večer se od Standy dovídám, že jich tam bylo ještě krátce po válce přes 40, poté co vysídli němce a neobsadili se, přejel je buldozer velikosti činžáku. V tom mě ten odsun sere a ještě i v jinech věcech).

Zelenka...
Po uspání Francina probíhá večer v typickém zelenkovském duchu, fotbal se Šímou, stodola, Holba, stodola Holba,... Jdeme se Standou spát kolem půl druhé a je si toho stále co povídat. Spíme do 8. Nevěříme. Francin stává obvykle po páté ranní. Holt prostě vysokohorský vzduch mu prospívá. Snídaně a jedem na Kozí chlívek (takovej namachrovanej penzion, kde za jednu noc zaplatíte, jako za prodloužený víkend na Zelence) na dětský den, berem do auta Míšu se Šímou. Při příjezdu začíná krápat, Fanouš do šátku spát. Rychle to oběhneme, Šíma splní všechny úkoly, všem pohádkovým bytostem nekompromisně tyká, jen na čarodejnici si netrouf a povídá dobrý den. Na oplátku si může zaskákat na nafukovacím hradu , kde je již tak 5cm vody. Nebojí se vlka nic a už tak divočí.Nakoupíme kozoovčí sýr k večeři a s durch mokrým Šímou zpátky. To už leje pořádně. Odpoledne proprší, vegetíme na chalupě, Míša spí a my s Francinem se kámošíme s Vasilem, který je někde z okolí Užhorodu, co je zde také ubytován. Poté nastává obdobný průběh večera jako v pátek. Ráno je počasí vlídnější, jdeme se projít na Trčkov, podívat se na "chalupu" pana Mertlíka, potkáme stádo nervozních krav, co by nás snad i snědli. Po obědě to balíme, jedem dom a stavíme se ještě v Hrašticích pro ty úžasný kozoovčí sýry.  Berem sýry, mléko, bryndzu. Najdete je ZDE. Mají otevřeno takřka kdykoli, pokud nejsou někde na trhu. Moc fajn lidi, co začali s kozama tak, že ji jednou známému hlídali :) no tak začíná takřka vždycky.Šíma skládá puzzle u pirátky...
Nafukovací hrad alá tobogán...

Krávy...


Víkend super, přinesl spoustu pozitiv, nagativ neregistruji.

PS: Vasil se diví, že tu chodí po loukách a lesích volně zvěr (srny, laně, jeleni). U nich by to prý hned lidi zabili a snědli. Se Standou mu vysvětlujem, že tady se to nesmí, že jinak pokuta a případně i klepeta. Chvíli se na nás dívá a pak povídá, že nám něvěří, že to přece není možné :)

Žádné komentáře:

Okomentovat